Operinė kelionė su Mike Pūkuotuku
Dar 2012 m. Operos kursų metu pristatyta teatralizuota muzikinė pasaka visai šeimai „Mikė Pūkuotukas operos pasaulyje“, 2014-aisiais atgimsta edukaciniu pavidalu „Operinė kelionė su Mike Pūkuotuku“. Visiems gerai žinoma pasaka šį kartą perteikta visai kitaip. Čia Mikė (operos solistas Jonas Sakalauskas) ir Asiliukas (muzikas ir dirigentas Vytautas Lukočius) visus supažindina su operos pasauliu. Edukacinės programos metu skamba arijos iš vaikams gerai žinomų ir į mokymo kursą įtrauktų operų: „Ūdrio arija“ iš V. Klovos operos „Pilėnai“, V. A. Mocarto serenada „Don Žuanas“, Papagenų duetas iš operos „Užburtoji fleita“ ir kt. Edukacinės valandėlės metu į veiklą įtraukiami ir žiūrovai. Mikė užduoda jiems įvairius klausimus apie muziką, operą, atliekamos muzikinės užduotys ir Mikės muzikiniai žaidimai. Tokiu būdu dalyviai ne tik susipažįsta su opera, bet ir patys tiesiogiai dalyvaudami gilina savo muzikines žinias. Pagrindinės šios teatralizuotos edukacinės programos mintis – per žinomą personažą supažindinti vaikus su opera ir klasikine muzika.
2014 m. lapkričio 25-27 dienomis edukacinė programa „Operinė kelionė su Mike Pūkuotuku“ keliavo po Kelmės rajono mokyklas. 25 dieną edukacinė programa pristatyta Kražių gimnazijoje ir Pakražančio vidurinėje mokykloje, 26-ąją – Užvenčio kultūros centre, kur dalyvavo Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos mokiniai ir Vaiguvos Vlado Šimkaus vidurinėje mokykloje, 27 dieną edukacinė programa parodyta Kelmės „Kražantės“ progimnazijoje ir Kelmės „Aukuro“ pagrindinėje mokykloje.
Projekto rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.
Baroko operos kursai Kražiuose „Kražių opera“
Baroko operos kursų tikslas – užtikrinant profesionalaus meno prieinamumą Lietuvos regionuose surengti operos atlikėjų kursus, kurių metu jaunieji Lietuvos operos dainininkai turėtų galimybę patobulinti įgūdžius barokinės operos atlikimo srityje. Kursų metu jaunieji operos atlikėjai mokosi vaidybos, šokio, vokalo pagrindų taip prisidėdami prie Lietuvos operinės muzikos atlikimo kultūros vystymosi.
Projektas vykdomas nuo 2013 metų.
2014 metais rugsėjo 3-6 dienomis Kražių kultūros centras ir Baltijos kamerinis operos teatras (BKOT) pakvietė Lietuvos operos atlikėjus (Algirdą Bagdonavičių, Joną Sakalauską, Dianą Tiškovaitę, Rūta Vosyliutę, Norą Petročenko, Iloną Pliavgo, Vaidą Bartušą ir Nerijų Masevičių) į baroko operos kursus „Kražių opera 2014“. Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus kultūros centre tarptautinius kursus vedė žinomas kontratenoras iš Italijos Roberto Balconi ir klavesinistas Aurelio Schiavoni. 1993 Venecijos operos scenoje debiutavęs atlikėjas Roberto Balconi pripažintas kaip vienas geriausių baroko muzikos atstovų.
Projekto rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.
Kražių Kolegijos rezidencija
Nuskambėjus paskutiniams aštuntojo Kražių festivalio akordams, Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre duris atvėrė Kražių kolegijos rezidencija. Tai tarptautinė menininkų rezidencija, į kurią mėnesiui gyventi ir kurti atvyksta menininkai iš kitų šalių. Moderni Kražių kolegijos rezidencija išsiskiria unikaliu miestelio kraštovaizdžiu bei istorija. Čia atvykę menininkai gali įsikurti jaukiose XVII a. jėzuitų celėse, bendrauti, naudotis kūrybai skirta garso aparatūra ir grožėtis gamtos vaizdais .
Kražių kolegijos rezidencija specializuojasi teatro, muzikos, literatūros ir vaizduojamosios dailės srityse. Jos programa siekiama skatinti kritinę mintį, kūrybiškumą, inovatyvumą bei menininkų bendradarbiavimą. Pagrindiniai rezidencijos tikslai: atverti Kražius menininkams, kaip erdvę skirtą kūrybai, darbui ir poilsiui, inicijuoti ilgalaikius Kražių ir Lietuvos bei užsienio meno scenos ryšius, skatinti meno edukacijos inovacijas bei kūrėjų, dirbančių su muzikiniu teatru ir opera bendradarbiavimą, puoselėti operos kultūrą. Kolegijoje reziduojantys menininkai taip pat kviečiami prisijungti prie Kražių kultūros ir švietimo institucijų veiklos, organizuojant visų institucijų bendrą atvirą studijos dieną bei kūrybines dirbtuves. Iš kiekvieno ateityje vyksiančio projekto tikimasi sulaukti meninio tyrimo, akivaizdaus mokymosi ir žinių perdavimo.
Rezidentai atrenkami atsižvelgiant į atitikimą temai ir miestui, turinio originalumą, galimybę integruotis į Kražių kultūrinį gyvenimą. Rezidentų atranką vykdo specialiai tam sudaryta Kolegija.
2014 metais į mėnesio rezidenciją atvyko du kompozitoriai iš Hamburgo aukštosios muzikos mokyklos: Oscar und Vera Ritter Stiftung stipendiatas suomis Matti Pakkanen ir kolumbietis multimedijos kompozitorius Carlos Andres Rico, kompozitorės Indra Riše (Latvija) ir Laura Gustovska (Latvija). Rezidavimo metu menininkai surengė tris koncertus – susitikimus su Kražių miestelio bendruomene, gimnazija. Spalio 10 d. Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre pristatytas bendras rezidentų iš Vokietijos kūrinys trims muzikantams, video projekcijai ir elektronikai pavadinimu „Miške“ (In the forest). Atlikėjai: Ieva Laučkaitė (smuikas), Justinas Mačys (fleita), Akvilė Kalinaitė (mecosopranas). Spalio 30 dieną, Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre vyko popietė „Ramybės muzika“, kurios metu renginio dalyviai turėjo galimybę susipažinti su Kražių kolegijoje reziduojančia latvių kompozitore Laura Gustovska, išgirsti rezidencijos metu sukurtus kūrinius. Abu kūriniai paremti XVII – ame amžiuje Kražių kolegijoje dėstytojavusio Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus tekstais. Pirmasis kūrinys, kurį kompozitorė pristatė klausytojams – chorinė daina „Si quace flent“. Pagrindinę temą iš chorinės dainos atliko operos solistė Diana Tiškovaitė. Antrasis kūrinys – instrumentinis, skirtas fleitai ir elektronikai „Nulli vita sua est“, atlikėjas Justinas Mačys. Lapkričio 12 d. kultūros centre vyko susitikimas su latvių kompozitore Indra Riše.
Projekto rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.
Skaitymo skatinimo renginių ciklas „Skaitome kitaip“
Kasmet Lietuvoje pastebimas ženklus skaitomumo mažėjimas, vis daugiau mokinių ir suaugusiųjų įsigiję kompiuterį naudojasi internetinėmis paslaugomis, skaito elektronines knygas. Daugelis skaitymui skirtą laiką praleidžia prie televizoriaus, o juk skaitymas, tai žmogaus galimybė susipažinti su pasauliu. Skaitymo nauda yra neišmatuojama, skaitymas ugdo kūrybinį ir kritinį mąstymą, skatina protinę veiklą, padeda ugdyti dėmesio koncentraciją. Skaitydamas žmogus įgyja estetinę patirtį. Knygos praturtina sielą ir teikia gausybę informacijos. Skaitymas naudingas ne tik tada, kai teikia malonumą, bet ir kai skatina jauną žmogų augti. Vasaros skaitymai Kražių kultūros centro bibliotekoje vyksta jau eilę metų. Garsinio skaitymo renginiai mažuosius knygų mylėtojus suburia į vis gausesnį būrį, o pasibaigus renginiui jaunieji skaitytojai vis klausia, kada vėl bus garsinis skaitymas…
2014 metais Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras vykdė skaitymo skatinimo projektą, kuris skirtas ne tik jauniesiems skaitytojams, bet ir įvairaus amžiaus žmonėms. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu vyko garsinio skaitymo renginiai vaikams, susitikimai su aktoriais, suaugusieji dalyvavo tradicinėje respublikinėje poezijos skaitymų popietėje „Ruduo – eilėse, posmai – dainose“. Skaitymo skatinimo renginiai vyko Kražių M. K Sarbievijaus kultūros centre, bibliotekoje, muziejuje bei kitose netradicinėse erdvėse. Šis vykdomas projektas skirtas Lietuvos Respublikos Seimo paskelbtiems teatro metams.
Projekto rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.
Edukacinių renginių ciklas „Iš močiutės skrynios“
2014 m. balandžio – rugpjūčio mėnesiais Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras vykdė projektą – Edukacinių renginių ciklas „Iš močiutės skrynios“. Projekto esmė – puoselėti etnokultūrą, skatinti gyventojus užsiimti tradiciniais amatais, siekiant išsaugoti senąsias amatininkų ir kulinarinio paveldo tradicijas, didinant kaimo gyventojų bei jaunimo domėjimąsi etnokultūrinėmis tradicijomis ir į organizuojamas veiklas įtraukiant kuo daugiau krašto gyventojų, ypač jaunimo. Šis edukacinių renginių ciklas suteikė galimybę projekto dalyviams susipažinti ir mokytis tautodailės, tradicinių amatų. Projekto metu buvo suorganizuotos edukacinės programos: duonos kepimo, pynimo iš šiaudelių, žvakių liejimo, molio – keramikos bei kitos. Edukacijas vedė sertifikuoti amatininkai ir tautodailininkai. Renginiuose dalyvavo Kražių gimnazijos mokiniai, mokytojai, Kražių jaunimas.
Projekto išskirtinumą lemia tai, kad Kražių seniūnijoje dar niekada nėra vesti edukaciniai užsiėmimai paremti etnokultūra bei etninių tradicijų puoselėjimu. Kražių gimnazija į savo metinę veiklos programą jau yra įtraukusi etnokultūros puoselėjimą, taigi Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro vykdomas projektas buvo postūmis plėsti etnokultūrą Kražių krašte. Atsižvelgiant į kultūros centre vykstančių etnografinių renginių dalyvių skaičių matyti, kad vykdomas projektas yra labai reikalingas, žmonės grįžta prie savo „šaknų“, domisi tautiniais rūbais, kulinariniu paveldu ir ypač noriai dalyvauja organizuojamuose edukaciniuose renginiuose.
Su dideliu entuziazmu prie projekto įgyvendinimo prisidėjo projekto partneris – Kražių gimnazija.
Projekto rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.