Baigiamieji Kražių festivalio akordai skambėjo rugpjūčio 15 – 17 dienomis

Kategorija: Naujienos/skelbimai | 0

                      Liepos mėnesį startavęs Kražių festivalis surengė daugybę koncertų, kurie vyko ne tik Kražiuose, bet ir visame Kelmės rajone. Liolių socialinės globos namuose nuskambėjo programa „Bėkit bareliai“ su Veronika Povilioniene, Petru Vyšniausku ir Čiurlionio kvartetu,  širdį virpino „Briliantiniai duetai“ su Asta  Krikščiūnaite ir Rita Novikaite, nepakartojamas akimirkas dovanojo operos solistas maestro Virgilijus Noreika su vokaline – vargonų programa „Panis Angelicus“,  Kražių muziejuje atidaryta Vilniaus universiteto bibliotekos Retų spaudinių ir Rankraščių skyrių parengta paroda „Ką slepia mūsų pinigai?“.

Baigiamieji Kražių festivalio renginiai Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre pradėti suomių – lietuvių kilmės poeto ir dailininko Christiano Narkiewicz – Laine parodos „The emperor‘s fleet is burning“ / „Imperatoriaus laivynas dega“ atidarymu. Christian Narkiewicz – Laine eilę metų remia kultūros centrą. 2008 metais, kultūros centro bibliotekai padovanojo knygų bei muzikinių įrašų kolekciją. Jo iniciatyva, 2013 metais, Kražių festivalio metu eksponuota žinomo graikų tapytojo Ioannis Karalias tapybos darbų paroda. Šių metų pavasarį kultūros centro biblioteką pasiekė autoriaus dovanojami eksponatai iš šeimos tapybos, meno ir archeologinės kolekcijos. Christian Narkiewicz-Laine yra laikomas vienu įtakingiausių Skandinavijos poetų pastaraisiais dešimtmečiais ir vienu lyderiaujančių Suomijos konceptualaus ir šiuolaikinio meno kūrėjų. Taip pat jis yra Lietuvos pilietis ir didikų Narkevičių-Kacucevičių (Narkiewicz-Kacuiciewicz) bei Radvilų (Radziwiłł) šeimų, kilusių iš Kražių, palikuonis iš motinos pusės. Romantinė instaliacija „Imperatoriaus laivynas dega“ yra paskutinis poetinis ir konceptualus darbas, atkuriantis menamą 1514 m. įvykį, kuomet poetas Romos Imperatoriaus Maksimiliano I (1459-1519) buvo siųstas į epinę kelionę ištirti ir įsisavinti naujai atrastas Centrinės ir Pietų Amerikos teritorijas. „Imperatoriaus laivynas dega“ buvo įkvėptas didžių XVIII – XIX a. karinio jūrų laivyno tapybos šedevrų, o svarbiausia – rusų tapytojo Ivano Aivazovskio (Ivan Aivazovsky) darbų, iš kurių menininkas pastaruoju metu sėmėsi savo įkvėpimo. Narkiewicz-Laine, savo 5 dienų instaliacijos metu 2013 m. spalį Misisipės upėje konceptualiai atkartojo kelias I. Aivazovskio pavaizduoto mūšio scenas, naudodamas Ispanų galiono laivų prototipus. Menininkas atliko instaliacijos foto/video dokumentaciją, kuri lydima katalogo su fotografijomis ir pasakojimo tekstu.

2014 – ieji paskelbti K. Donelaičio metais, minint lietuvių grožinės literatūros pradininko, poemos „Metai“ autoriaus 300-ąsias gimimo metines. Jubiliejiniams metams  Kražių gimnazijos mokiniai kartu su Kėdainių šviesiosios gimnazijos bei Raseinių rajono Girkalnio pagrindinės mokyklos jaunaisiais teatro mylėtojais, Vilniaus universiteto studentais parengė stilizuotą poemos „Metai“ versiją. Po dviejų metų pertraukos stovyklautojus teatrinio meno subtilybių mokė Vilniaus universiteto kinetinio teatro režisierius Andrius Pulkauninkas, jam talkino Milginta Palubinskaitė (Klaipėdos Valstybinio muzikinio teatro darbuotoja) ir Rytis Šiautkulis (Vilniaus universiteto ritmo dėstytojas). Dviejų savaičių darbas – spektaklis pristatytas visuomenei penktadienio vakarą didžiojoje Kražių festivalio scenoje. Spektaklyje 16 dalyvių: 12 mokinių ir 4 studentai. „ Kražiais lieku sužavėta, čia sutikau nuostabius žmones, kurių širdyse labai daug meilės. Čia jaučiuosi tarsi namuose su sau labai artimais žmonėmis. Labaidaug išmokau iš studentų … sunku bus išsiskirti, juk mes jau tapome didele, vieninga šeima. Nuoširdus ačiū Andriui, studentams,vadovei Emilijai bei Kražių gyventojams. Tikiuosi, dar susitiksime! „ – teigia stovyklos dalyvė Simona (Kėdainiai). Spektaklis buvo rengiamas 10 dienų ir pastatytas per 60 valandų. Kaip teigia režisierius  A. Pulkauninkas ­– „spektaklio idėja – ugdyti mokinių išlaisvintą kūrybiškumą, literatūros klasikos kūrinio interpretavimo galimybes, pasitelkiant ritmą, muzikavimą įvairiomis medžiagomis: medžiu, stiklu, metalu. Donelaičio kūrinys interpretuojamas taip, kaip jį suvokia mokiniai, na o studentai yra kūrybos proceso pagalbininkai“.  Vakarą tęsė charizmatiškoji grupė „ŽAS“.

Rugpjūčio 16 dieną, šeštadienį, „Kitoks teatras“ pristatė muzikinę išpažintį – miuziklą „Meilės pranašas“. Tai išskirtinis netradicinis ir kas dabar ypač reta – grynai lietuviškas kūrinys. Miuziklui sukurta kompozitoriaus Roko Radzevičiaus muzika ir poeto Rimvydo Stankevičiaus eilės. Išskirtinumą ir originalumą pabrėžia sukurtos įspūdingos video projekcijos, pateiktos netradiciniu, emocionaliai netikėtu žiūrovams būdu. Miuzikle kalbama apie amžiną ir kiekvienam žmogui aktualią temą – meilę, vieniems atnešančią saldžią pilnatvę, kitiems paliekančią neišdildomus randus, o tretiems nesuvaldomos aistros pojūtį. Tai jaudinantis, visas kūno ląsteles įtraukiantis ir jautriausias sielos kertes paliečiantis kūrinys, o tuo pačiu ir įspūdingas muzikinis sceninis reginys, susiliejantis į garso, vaizdo ir sužadinamų emocijų vienovę. Meilės istoriją miuzikle kūrė žinomiausi Lietuvos atlikėjai, nuostabūs scenos virtuozai – Povilas Meškėla, Vladas Kovaliovas, Saulė Rinkevičiutė, Šorena, Tadas Juodsnukis ir kt. Miuziklo režisierius – Ričardas Vitkaitis.

                     Baigiamuosiuose Kražių festivalio renginiuose dalyvavo Kelmės rajono savivaldybės meras Vaclovas Andrulis, Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktorė  Irena Sirusienė bei kiti garbūs svečiai. Už svarų indėlį turtinant ne tik Kražių, bet ir viso Kelmės rajono kultūrinį ir dvasinį gyvenimą, paramą ir meilę Kražiams Kelmės rajono mero padėkos raštu apdovanotas Christian‘as Narkiewicz – Laine.

                    Besileidžiant saulei, susirinkusių festivalio dalyvių širdis virpino „Lietuvos balso“ nugalėtojas Paulius Bagdanavičius ir Dagna Kondratavičiūtė.  Dvyliktą valandą Kražių dangų nušvietė įspūdingi festivalio rėmėjo „Bliko“ dovanoti fejerverkai. Rugpjūčio 17 dieną, nuoširdžiomis ir romantiškomis dainomis festivalį užbaigė visų Lietuvos moterų numylėtinis Vytautas Šiškauskas.

 

Nuoširdžiai dėkojame festivalio svečiams, rėmėjams, atlikėjams, kultūros centro darbuotojams bei visiems prisidėjusiems prie kultūros puoselėjimo iškiliame Kražių miestelyje.

 

Nuotraukos: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.594928697282437.1073741833.269487246493252&type=1