Nuo š. m. spalio mėnesio pradžios istoriniame Lietuvos miestelyje – Kražiuose, Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus kultūros centre, vyko beveik mėnesį trukusi meninė rezidencija, kuriai pakviesti du fotomenininkai – švedas Marcus Gyllborg ir italas Gabriele Micalizzi. Rezidencijos rezultatas – didelio formato fotografijos, nuklojusios miestelio viešąsias erdves: pastatų fasadus, tvoras, krepšinio lentų plotus.
Paklausti apie gyvenimą ir kūrybą Kražiuose, menininkai vienbalsiai teigė, kad jų patirtis Kražiuose įvairialypė, būta ir nesėkmių, ir pakilimų, bet jie sugebėjo iš visko pasisemti tik gerą patirtį. Menininkai į Kražius atvyko su iš anksto apgalvotu tikslu – portretuoti miestelį ir surasti keletą miestelio gyvenimo istorijų. Tačiau po kelių savaičių jie suprato, kad įdomiausios istorijos tūno žmonių namuose, o ne miestelio gatvėse. Vis dėlto kalbos barjeras apsunkino galimybę priartėti prie vietinių žmonių gyvenimų. Vieną popietę Marcus ir Gabriele praleido vietinėje gimnazijoje, kur buvo priblokšti mokinių entuziazmu ir susidomėjimu jų darbu bei įspūdžiais apie menininkų gyvenimą Lietuvoje. Įkvėpti šio mokinių entuziazmo, menininkai nusprendė, kad kažkaip turi bandyti ir užkrėsti ta energija likusius miestelio gyventojus. Todėl jie sumanė sukurti lauko ekspoziciją, kurią sudarytų patys įvairiausi darbai, apjungiantys Kražių gyventojus ir skatinantys juos išeiti iš namų tam, kad pamatytų tai, ką autoriai sukūrė. Fotografijos pasklido visame miestelyje, atspausdintos dideliu formatu jos uždengė pastatų sienas, duris, langus kitus plotus. Miestelis nuo bažnyčios iki Vytauto kalno, nuo turgaus aikštės iki Kražių gimnazijos, tapo didžiule galerija. Įgyvendinant šią idėją rezidentams talkino Kražių gimnazijos mokiniai – Martyna Juozapaitytė, Rokas Jurgilas ir Mantvydas Zauka.
Marcus Gyllborg ir Gabriele Micalizzi meninei rezidencijai Kražiuose buvo išrinkti rugsėjo mėnesį vykusių festivalio KAUNAS PHOTO 2015 portfolio peržiūrų metu. Pasak festivalio vadovo Mindaugo Kavaliausko, daugiau nei prieš dešimtmetį sukūrusio fotografijų seriją „Kražių portretas“ – „abu fotografai turi savitą kūrybos braižą, jiems nesvetimos besikeičiančios gyvenimo sąlygos, prisitaikymas prie jų ir originalūs kūrybiniai sprendimai. Gabriele – karo fotografas (į Kražius atvykęs tiesiai iš Irako), galintis ekspresyviais vaizdais kalbėti ir apie taikų gyvenimą. Marcus‘o, kuris augo Japonijoje, Tailande, JAV ir kitur, dabartinės kūrybos siužetai – Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Todėl nenuostabu, kad judviejų tandemas lengvai pakylėjo santūrią Kražių miestelio kasdienybę. Mačiau žmones, bandančius pačiupinėti atvaizdus, puošiančius fasadus – tai tikra!“.
Kražiuose meninės rezidencijos rengiamos jau ketverius metus. Tai tarptautinis Lietuvos kultūros tarybos finansuojamas projektas, pagal kurį iki šiol Kražiuose gyveno ir kūrė 11 užsienio menininkų.
Projektą rėmė Lietuvos kultūros taryba.
Daugiau apie Marcus Gyllborg kūrybą: http://marcusgyllborg.com/
Daugiau apie Gabriele Micalizzi kūrybą: http://www.gabrielemicalizzi.com/