Spalio 25 dieną Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre vyko Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus knygos „Maršalo lazda“ pristatymas. Labai džiugu, kad knyga pristatyta būtent čia, Kražiuose, kur prieš 400 metų M. K. Sarbievijus pradėjo savo pedagoginę karjerą. Renginio pradžioje šiais metais išleistą leidinį ir kitus poeto, dar kitaip vadinamo Sarmatų Horacijumi, veikalus pristatė Kražių Ž. Liauksmino gimnazijos mokiniai, kuriuos paruošė lietuvių k. mokytoja–metodininkė Emilija Kvietkuvienė. Renginyje dalyvavo ir mintimis apie Sarbievijų ir jo pamokslus dalijosi knygos sudarytojai – dr. Viktorija Vaitkevičiūtė, prof. Eugenija Ulčinaitė, knygos redaktorė Asta Vaškelienė ir Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidyklos vadovas Gytis Vaškelis, kuris gimnazijai ir kultūros centro bibliotekai dovanojo po 5 šios naujos knygos egzempliorius.
Motiejus Kazimieras Sarbievijus – jėzuitas, literatūros teoretikas ir kūrėjas, pamokslininkas, Vilniaus universiteto profesorius, XVII a. visoje Europoje išgarsėjęs kaip vienas žymiausių lotyniškai rašiusių poetų. Kaip teigė knygos sudarytojos – „Sarbievijaus poezija, poetikos ir retorikos veikalai tyrinėti plačiai, tačiau mažiausiai dėmesio skirta jam kaip pamokslininkui“. „Maršalo lazda“ – tai laidotuvių pamokslas, parodytas laidojant LDK maršalą Joną Stanislovą Sapiegą. Vienintelis išlikęs M. K. Sarbievijaus pamokslas lenkų kalba išleistas 1635 m. Vilniaus akademijos spaustuvėje. Nors Lietuvos ir Lenkijos tyrėjai šį pamokslą įvertino kaip puikų Baroko retorikos pavyzdį, jis nėra sulaukęs nei kritinio leidinio, nei vertimo į lietuvių kalbą. Ši knyga yra pirmoji pamokslo publikacija, kurią sudaro vertimas į lietuvių kalbą su komentarais, pamokslo faksimilė ir įžanginis straipsnis. Šiame pamoksle, kaip būdinga Baroko epochos laidotuvių pamokslams, ypač gausu įvairių citatų iš Šventojo Rašto, Antikos mitologijos, istorijos ir literatūros, Bažnyčios Tėvų veikalų bei M. K. Sarbievijaus amžininkų kūrinių.
Knygos sudarytojai ir leidėjai tikisi, kad ši knyga skaitytojams leis ne tik susipažinti su Baroko epochos laidotuvių pamokslų išskirtinumu bei grožiu, bet ir padės suvokti dramatišką to meto žmonių pasaulėvoką bei iškilaus poeto talentą.