Neformaliojo vaikų švietimo programos Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre
2024 metais Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras vykdė šias Neformaliojo vaikų švietimo programas: Vaikų užimtumo programa bibliotekoje „Knygų – bičiuliai“, Dailės ir technologijų būrelis, Dramos būrelis. Programose dalyvavo – 34 vaikai (vasario, kovo, balandžio, gegužės, birželio mėn.) ir 41 vaikas (spalio, lapkričio, gruodžio mėn.).
Neformalaus vaikų švietimo dailės ir technologijų būrelio programos metu vyko užsiėmimai, kurių metu mokiniai daugiausiai gilinosi į tapybos akrilu subtilybes, spalvų maišymą, koloritą ir toną. Išbandė taškavimo akrilu techniką, sukurdami kompozicijas. Mokėsi žmogaus portreto vaizdavimo proporcijų. Tapė ir sukūrė savitą portreto interpretaciją. Užsiėmimų metu mokiniai prisidėjo prie Kovo 11 dienai skirtos akcijos, iškarpydami stilizuotus paukščius, kurias buvo papuoštos kultūros centro ervės. Susipažino su augalais ir jų džiovinimo būdais bei gamtinės medžiagos pritaikymu kūrybiniuose darbuose.
Mokiniai NVŠ būrelio užsiėmimų metu praplėtė saviraiškos galimybes, bendravimo įgūdžius, savarankiškumą. Buvo ugdomos komunikavimo, kūrybiškumo, pažinimo kompetencijos.
Dramos būrelyje vaikai išmoko nugalėti scenos baimę. Mokėsi vaidinti, bendrauti, pajausti. Pastatė spektakliukus „Voro vestuvės“, „Mano batai buvo trys“. Taip pat kūrė įvairias kompozicijas, įvairioms šventėms, mokėsi ritmikos ir judesio pratimų, kūrėme įvairias pasakaites.
Vykome į svečius vaidinti draugams į Skaudvilės kultūros centrą, Telšių „Kramto“ progimnaziją. Vaidinome Kražių mokyklos ir kultūros centro bendrumenėms, mamyčių šventėje, atvelykio šventėje, vasaros šventėje. Vykome prie Germanto ežero ir stebėjome įvairius garsus. Ruošiamės pasirodymus kalėdinei eglutei. Parengtas spektaklis „Kuom kvepia Kalėdos“ ir „Cha – Cha Chi – Chi“ ir pristatytas kalėdinėje programoje.
Neformaliojo vaikų švietimo programoje „Knygų bičiuliai“ veiklos buvo labai įvairios ir kūrybingos. Ruošiamės Užgavėnių šventei – gaminome kaukes, domėjomės užgavėnių papročiais ir tradicijomis, mokėmės dainas ir šokius. Užgavėnių dieną, persirengę ir pasipuošę savo gamintomis kaukėmis varėme žiemą. Ruošėmės artėjančiam pavasariui ir Šv. Velykoms- skaitėme eilėraščius apie pavasarį, bundančią gamtą, gaminome velykines dekoracijas, marginome margučius. Lipdėme vazelę iš molio, ją dekoravome, gamtoje ieškojome bundančios gamtos ženklais. Atlikome STEAM bandymus, gaminome šlykštuką bei muilą, modelinu dekoravome šaukštelius, žaidėme gryname ore judriuosius žaidimus. Gaminome picas, su spalvotu smėliu ir kūrybiniu rėmeliu „Spalvų kopos“ kūrėme paveikslus, aplankėme mobilią edukacinę ekspoziciją „Energy Smart“.
Antrajį pusmetį vaikai piešė ant stiklo su stiklo dažais, skaptavo bei dekoravo moliūgus ir jais puošė Kražių miestelio skverelį, iš siūlų gamino raganėles. Taip pat ruošėsi ir vienoms iš svarbiausių bei gražiausių metų švenčių – Šv. Kalėdoms. Vaikai nusipynė advento vainikus, patys gaminosi natūralaus sojų vaško žvakes ir gamino kalėdines dekoracijas. Iš antrinių žaliavų gamino snaiges. Taip pat iš siūlų pasidarė kalėdinį nykštuką. O šių metų užsiėmimai pasibaigė su ypač šilta ir nuoširdžia popiete – imbierinių sausainių kepimu ir dekoravimu.
2023 metais Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras vykdė šias Neformaliojo vaikų švietimo programas: Vaikų užimtumo programa bibliotekoje „Knygų – bičiuliai“, Dailės ir technologijų būrelis, Dramos būrelis. Programose dalyvavo – 37 vaikai.
Dailės ir technologijų būrelio metu vyko užsiėmimai, kurių metu mokiniai susipažino ir mokėsi kurti dirbinius iš polimerinio molio. Artėjant Šv. Velykų šventei iš polimerinio molio dekoravo margučius, išmoko papuošalų kūrimo pradžiamokslio ir pasigamino apyrankes bei mokėsi lipdyti gėlytes. Užsiėmimų metu mokiniai prisidėjo prie Kovo 11 dienai skirtos akcijos „Gėlės žiedas Lietuvai“. Iškarpytomis trispalvėmis gėlytėmis buvo puošiami Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro langai. Gilino žinias apie spalvų maišymą tapydami ant drobės. Dekoruodami stiklines lėkštes, taures, puodukus išbandė tapymo ant stiklo subtilybes, mokėsi tapybos ant šilko. Komponavo eskizus ir šilko dažais tapė ant šilko skarelių. Dekoravo tekstilinius maišelius naudodami kontūrus ir tekstilinius dažus. Maišeliai buvo papuošti mokinių pieštomis kompozicijomis žiemos tematika. Mokiniai NVŠ būrelio užsiėmimų metu praplėtė saviraiškos galimybes, bendravimo įgūdžius, savarankiškumą. Buvo ugdomos komunikavimo, kūrybiškumo, pažinimo kompetencijos.
Dramos būrelio metu, Teatro dienai pastatė naują spektaklį I. Bakšės „Erzi merzi“. Teatro dienos proga jį parodė Kelmės specialiosios mokyklos bendruomenei ir moksleiviams. Taip pat šis spektaklis buvo parodytas per Atvelykio šventę Butkiškės kaimo bendruomenės vaikams, Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro renginyje pradinių klasių mokiniams ir Kražių seniūnijos bendruomenei. Spektaklis pagal A. Lingren „Padaužos vaikai“ buvo pristatomas Mamyčių dienos šventėje. Su abiejais spektakliais pasirodėme rajoninėje „Šimtakojo“ šventėje Užventyje. Su spektakliu „Erzi Merzi“ dalyvavome Užvenčio festivalyje „Vaidiname draugams“. Taip pat keliavome į Kaunatavo kultūros centrą. Pamokėlių metu mokėmės raiškios kalbos, tarmės, dalyvavome konkurse „Tramtatulis“. Pelnėme 2 laureatų vietas ir vykome į regioninį konkursą, kuriame laimėtas 1 laureato diplomas. Dalyvavome konkurse „Žodžiai turi sparnus“ laimėta 1- vieta. Pamokėlių metu mokėsi ritmikos, sceninio judesio, sceninės kalbos pamokėlių. Skaitė ir rinkosi pasakaites kalėdiniams pasirodymams („Kiškiai kepa pyragus“, „Pasaką pasekti reikia“). Pradėjo statyti spektaklį „Voro vestuvės“
„Knygų bičiulių“ veikla buvo labai prasminga ir įvairi. Vaikai skaitė eilėraščius apie metų laikus (žiemą, pavasarį, rudenį), Lietuvą, Šv. Velykas, mamytes, susipažino su „Metų knygos rinkimai 2022“ laimėtoja knyga vaikams „Tetulė Liu“, (autoriai Ežerinytė Ilona ir Rubavičiūtė Marija), skaitė įvairias pasakas, minėjo tarptautinę vaikų knygos dieną, kurios šių metų tema – „Aš esu knyga, perskaityk mane“. Susipažino su įvairiomis rankdarbių technikomis – vėrė medelius iš karoliukų, lipdė sraiges ir magnetukus iš modelino, margino margučius, dekoravo velykinius kiaušinius, gamino velykų zuikučius iš vazonėlių, kūrė spalvingas vazeles iš gipso, klijavo gėlytes iš filco, gamino drugelius iš vai¬kiš¬kų pėd¬kel¬nių. Atlikome įvairius STEAM eksperimentus (gaminome šlykštuką, darėme eksperimentą su balionu, eksperimentą su pienu, auginme „kristalus“). Keliavome į gamtą, stebėjome gamtos pokyčius. Ruošėmės helovinui – dekoravome įvairaus dydžio moliūgus, juos skamptavome, nešėme į Kražių sodelį, ten savo padarytais moliūgais puošėme aplinką. Skaitėme L. Žutautės knygas apie Kakę Makę, Vytės Nemunėlio knygą „Meškiukas Rudnosiukas“, vaidinome meškinų šeimyną. Ruošėmės artėjančioms didžiausioms metų šventėms – Šv. Kalėdoms. Pynėme advento vainiką, gaminome žaisliuką eglutei, iš siūlų gaminome kalėdinę eglutę.
2022 metais Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras vykdė šias Neformaliojo vaikų švietimo programas: Vaikų užimtumo programa bibliotekoje „Knygų – bičiuliai“, dailės ir technologijų būrelius. Programose dalyvavo vasario – gegužės mėnesiais 35 vaikai, spalio – gruodžio mėnesiais – 37 vaikai.
Neformaliojo vaikų švietimo „Dailės ir technologijų būrelio“ programos tikslas buvo: susipažinti ir mokytis taikyti tradicines ir mišriąsias dailės ir technologijų technikas kūrybiniuose darbuose siekiant norimo rezultato. Plėsti saviraiškos galimybes, bendravimo įgūdžius, savarankiškumą.
Vyko užsiėmimai, kurių metu mokinės susipažino su kompozicijos komponavimo grafikos raiškos priemonėmis, piešimo teptuku technikomis, tapyba tušu. Parengta tapybos darbų paroda.
Vyko užsiėmimai, kurių metu mokiniai susipažino ir mokėsi kurti dirbinius iš sintetinio veltinio – filco. Mokiniai ieškojo pavyzdžių kalėdiniui žaisliukui sukurti, piešė iškarpas, siuvo, dekoravo sagutėmis ir karoliukais. Savo sukurtais žaisliukais papuošė eglutę. Kūrė kompozicijas tapydami siluetines kompozicijas akrilu, piešė eskizus ant drobės. Mokiniai NVŠ būrelio užsiėmimų metu praplėtė saviraiškos galimybes, bendravimo įgūdžius, savarankiškumą. Buvo ugdomos komunikavimo, pažinimo kompetencijos, komponavimo būdų taikymas kūrybiniuose darbuose.
Mokiniai NVŠ būrelio užsiėmimų metu praplėtė saviraiškos galimybes, bendravimo įgūdžius, savarankiškumą.
Neformaliojo vaikų švietimo „Dramos būrelio“ metu vaikai mokami atsipalaiduoti, lavinama jų vaizduotė, tobulinamas judesys, sceninės kalbos metu mokomasi aiškiai kalbėti, mokomi įvairūs judesio ir sceninės kalbos trenažai. Vaizduotei lavinti kuriamos pasakos, pasakojami įvairūs įvykiai, o po to visa tai bandoma suvaidinti. Inscenizacija „Stebuklingi senelio batai“, Meilės žygis į Australiją“. Dalyvavo Kelmės kultūros centre organizuotame rajono vaikų ir moksleivių lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurse „Tramtatulis“, „Šeimų pavasario“ šventiniame renginyje, „Vaikų velykėlės“ renginyje, Mamyčių dienos renginyje, dalyvavome moliūgų šventėje, ruošėme Kalėdų šventei programėlę, taip pat dalyvavome ir ruošėmės etno olimpiadai, rinkome tekstus Respublikiniui konkursui „Tramtatulis“, kuris vyks 2023 metų vasario mėnesį.
Neformaliojo vaikų švietimo Vaikų užimtumo programa bibliotekoje „Knygų bičiuliai“ veiklų buvo daug ir labai įvairių – skaitymas, stebėjimas, inscenizavimas, rankdarbiai, STEAM bandymai, įvairūs aktyvūs bei kūrybiškumą skatinantys žaidimai.
Kiekviena veikla buvo susijusi su metų laikais, valstybinėmis ir kalendorinėmis šventėmis ar rašytojų, kurie rašė vaikams, jubiliejais. Vaikai pynė tautines apyrankes, gamino įvairias dekoracijas Šv. Velykoms (zuikutis iš siūlų, zuikutis iš faneros, margino margučius, rišo verbas), gamino žolinukus bei varpelius, dėliojo dėliones (medinė bažnyčia, kolegija). Susipažino su nauja daiktų dekoravimo technika – dekupažu. Atliko STEAM (lavos lempa, ugnikalnis) bandymus. Susipažino su įvairiais autoriais: inscenizavo L. Kerolio „Alisa stebuklų šalyje“, taip pat įvairias pasakas („Du gaideliai“, „Boružė Liputė“), skaitė įvairių autorių eilėraščius, dalyvavo muziejaus organizuotame žaidime „Neišsiųstas laiškas“, visi kartu keliavome į gamtą, stebėjome gamtos ženklus, darėme išvadas. Žaidėme su vaikų kūrybiškumą skatinančiais žaislais (šviesos stalu, šviečiančiu molbertu, vandens stalu).
Spalio mėnesį gaminome iš modelino namelius – žibintus. Kalbėjome apie Šv. Martyno dieną. Daugeliui Šv. Martyno diena asocijuojasi su žibintų diena. Gamtoje stebėjome rudens požymius. Ruošėmės helovino šventei. Dekoravome moliūgus, gaminome iš moliūgų vaiduoklius. Gamintais darbeliais puošėme Kražių miestelio sodelį.
Lapkričio mėnesį susipažinome su nauja technikai- tapymu ant stiklo. Piešimas ant stiklo nuramina emocijas, atpalaiduoja judesius, lavina smulkiąją motoriką. Vaikams ši technika labai patiko. Taip pat ruošėmės adventiniam laikotarpiui – pynėme advento vainikus.
Gruodžio mėnesį ruošėmės pačioms gražiausioms metų šventėms – Šv. Kalėdoms. Gaminome kalėdinę dekoraciją – senį besmegenį iš siūlų, kepėme imbierinius sausainius, kuriuos patys ir dekoravome. Prikepėme daug sausainių – patys daug ragavome, taip pat savo šeimos nariams, kaimynams, draugams, paruošėme dovanėles. Buvo daug džiaugsmo, klegesio ir linksmybių. Neužmiršome išeiti ir į lauką – pasidžiaugti gausiai iškritusiu sniegu, pamatuoti jo gylį, pasidžiaugti sniego purumu, bei varveklių dydžiu.
2021 metais Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras vykdė šias Neformaliojo vaikų švietimo programas: Vaikų užimtumo programa bibliotekoje „Knygų – bičiuliai“, dailės ir technologijų būrelius. Programose dalyvavo vasario – gruodžio mėnesiais 18 vaikų. Dėl šalyje skelbiamos ekstremalios situacijos, dėl COVID-19, dalis veiklų buvo stabdoma (dramos būrelis), vykdoma nuotoliniu būdu, todėl ne viską pavyko įgyvendinti, kas buvo suplanuota.
2021 metų neformalaus vaikų švietimo dailės ir technologijų būrelio programos tikslas buvo: susipažinti ir mokytis taikyti tradicines ir mišriąsias dailės ir technologijų technikas kūrybiniuose darbuose siekiant norimo rezultato. Skatinti gerbti ir puoselėti lietuvių liaudies švenčių tradicijas ir papročius, ugdyti bendravimo įgūdžius, savarankiškumą, saviraišką. Būrelio veiklos uždaviniai: susipažinti su polimerinio molio lipdymo, tapybos ant stiklo ir vandens, skrebinimo, karoliukų vėrimo technikomis. Plėsti saviraiškos galimybes, bendravimo įgūdžius, savarankiškumą.
Būrelio užsėmimai 2021 metais buvo pradėti vykdyti nuo gegužės mėnesio ir vyko mišriuoju būdu. Ne visos užsiėmimų temos buvo įgyvendintos. Kai kurioms temoms buvo skiriama daugiau valandų, nei buvo užplanuota, atsižvelgiant į mokinių poreikius ir atliekamas užduotis namuose. Mokiniai išmėgino mišrias piešimo technikas, kurdami savitas kompozicijas. Tapė ant drobės kompozicijas maišydami akrilo dažus ir išgaudami įvairius spalvų tonus. Aiškinosi kaip spalvų koloritas veikia paveikslo nuotaiką. Piešė kompozicijas panaudodami įvairaus minkštumo pieštukus. Išbandė tapybos ant stiklo techniką, dekoravo stiklinius indus. Mokėsi paruošti gamtinę medžiagą, kuri bus naudojama šiaudiniams dirbiniams kurti.
Vyko užsiėmimai, kurių metu mokinės susipažino su karoliukų vėrimo technikomis. Mokėsi karoliukų vėrimo būdų: grandinėlės, lygiagrečiojo, lankais, kilpelėmis. Naudodami šiuos karoliukų vėrimo būdus, susivėrė apyrankes, žiedus ir kitus papuošalus, kuriais galėtų pasipuošti.
Mokiniai buvo skatinti puoselėti švenčių tradicijas ir papročius, ta intencija vyko pokalbiai apie Kalėdas. Skrebinimo technikomis buvo kuriami šventiniai atvirukai, rašomi sveikinimai.
Mokiniai NVŠ būrelio užsiėmimų metu praplėtė saviraiškos galimybes, bendravimo įgūdžius, savarankiškumą.
2021 metais Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras vykdė šias Neformaliojo vaikų švietimo programas: Vaikų užimtumo programa bibliotekoje „Knygų – bičiuliai“, dailės ir technologijų būrelius. Programose dalyvavo vasario – gruodžio mėnesiais 18 vaikų. Dėl šalyje paskelbtos ekstremalios situacijos, dėl COVID-19, dalis veiklų buvo stabdoma, dalis veiklų vyko nuotoliniu būdu, todėl ne viską pavyko įgyvendinti, kas buvo suplanuota.
Neformaliojo vaikų švietimo programos: Vaikų užimtumo programa bibliotekoje „Knygų – bičiuliai“ 2021 m. buvo sunkūs, bet savotiškai ir įdomūs. Vasario, kovo ir beveik visą balandžio mėnesį veiklos vyko nuotoliniu būdu. Todėl veiklos turėjo būti vykdomos nuotolinu būdu. Tam tikslui buvo sukurta messenger grupė „Knygų bičiuliai“ bibliotekoje. Šioje grupėje buvo užduodami klausimai, siunčiami video, nuotraukos, bendraujama. Vaikai labai mielai bendravo, užduodavo klausimus, susijusius ne tik su „Knygų bičiuliai“ veikla. Labai smagu, kai jauti, kad vaikai tavimi pasitiki ir draugiškai bei šiltai bendrauja. Ši grupė puikiausiai funkcionuoja ir pasibaigus nuotoliniam darbui.
Būdami nuotoliniame mokyme – vasario, kovo, balandžio mėnesiais atlikome labai daug kūrybiškų ir nuostabių darbų – lipdėme Užgavėnių kaukes, piešėme atvirukus Lietuvai ant sniego, atlikome STEM eksperimentą „Vulkanas“, lankstėme Laisvės paukštį, gaminome velykines dekoracijas, marginome margučius, stebėjome pavasario ženklus bei juos fotografavome, darėme darbelį iš lipalo. Susitikę gyvai, stengėmės kuo daugiau veiklų atlikti lauke- darėme eksperimentus, rinkome žolynus, žaidėme judriuosius žaidimus, inscenizavome pasakas, skaitėme knygas, susipažinome su 2020 metų knygomis nominantėmis, skaitėme interaktyvias knygas, dėliojome 3D dėliones… Taip pat atlikome įvairius darbelius – gaminome muilą, dekoracijas iš faneros, dekoravome ir pjaustėme moliūgus, dekoravome puodelius, pynėme advento vainikus, gaminome kalėdines dekoracijas. 2021 metai buvo energingi, atnešę daug iššūkių, bet tuo pačiu ir naujų patirčių.
2020 metais Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras vykdė šias Neformaliojo vaikų švietimo programas: Vaikų užimtumo programa bibliotekoje „Knygų – bičiuliai“, dramos, dailės ir technologijų būrelius. Programose dalyvavo vasario – gruodžio mėnesiais 41 vaikas. Dėl šalyje paskelbtos ekstremalios situacijos, dėl COVID-19, dalis veiklų buvo stabdoma, todėl ne viską pavyko įgyvendinti, kas buvo suplanuota.
Vaikų užimtumo programos bibliotekoje „Knygų bičiuliai“ veikla buvo labai įvairi. Vaikai gamino įvairius darbelius – gaminosi raktų pakabukus, iš spalvoto modelino dekoravo šaukštelius, lipdė vazeles, gamino gėles. Susipažino su metų vaikų knyga I. Zarambaitės“ Stebuklingi senelio batai“ ir lipdė bei dekoravo savo svajonių batus. Dalyvavo Užgavėnių šventėje ir varė žiemą iš kiemo. Atliko įvairius eksperimentus – „augino“ kristalus, stebėjo „vulkano“ įsiveržimą, gamino „šlykštukus“. Taip pat vaikai susipažino su interaktyviomis knygomis. Vaikams buvo labai įdomu stebėti atgyjančius paveikslėlius, klausytis įrašytų gamtos garsų, atsakinėti į užkoduotus klausimus naudojant planšetinį kompiuterį. Labai įdomi ir informatyvi veikla buvo dalyvavimas pažintiniame – orientaciniame žaidime „Įmink Kražių paslaptį”. Aplankė visas žymias Kražių vietas, sprendė kryžiažodį ir sužinojo daug naujo. Rugsėjo mėnesį keliavo į Šiaulius, apsilankė Šiaulių apskrities P. Višinskio viešojoje bibliotekoje. Bibliotekos darbuotojos supažindino su biblioteka, jos skyriais, vykdomomis veiklomis, dalyvavome edukacijose. Taip pat keliavo, stebėjo gamtą, klausėsi gamtos garsų. O visus savo įspūdžius ir planus smagiai aptardavome prie arbatos puodelio.
Dramos būrelio metu vaikai mokami atsipalaiduoti, lavinama jų vaizduotė, tobulinamas judesys, sceninės kalbos metu mokomasi aiškiai kalbėti, daromi įvairūs judesio ir sceninės kalbos trenažai. Vaizduotei lavinti kuriamos pasakos, pasakojami įvairūs įvykiai, o po to visa tai bandoma suvaidinti. Pamoka gamtoje, įsisavinant gamtos garsus ir juos mėgdžiojant. Kuriami etiudai, pasakaitės, įvairios programėlės. Pradėtas spektaklių „Boružė Liputė“, „Meilės žygis į Australiją“ repeticijos, inscenizacija „Mano batai buvo trys“. Tačiau dėl šalyje susiklosčiusios situacijos, spektakliai nebuvo parodyti planuotame baigiamajame renginyje.
2020 metų neformalaus vaikų švietimo Dailės ir technologijų būrio programos tikslas buvo: susipažinti ir mokytis taikyti tradicines ir mišriąsias dailės ir technologijų technikas kūrybiniuose darbuose siekiant norimo rezultato. Skatinti gerbti ir puoselėti lietuvių liaudies švenčių tradicijas ir papročius, ugdyti bendravimo įgūdžius, savarankiškumą, saviraišką. Būrelio veiklos uždaviniai: susipažinti su polimerinio molio lipdymo, tapybos ant stiklo ir vandens, piešimo, keramikos technikomis; išmėginti piešimo technikas sukuriant savitas mišriomis technikomis atliktas kompozicijas; plėsti saviraiškos galimybes, bendravimo įgūdžius, savarankiškumą.
Būrelio užsėmimai 2020 metais daugiausiai vyko nuotoliniu būdu, todėl dalį programos užsiėmimo temų reikėjo keisti, atsižvelgiant į mokinių poreikius ir atliekamas užduotis namuose. Dalis užduočių liko neįgyvendinta, pakeista kitomis temomis. Mokiniai išmėgino mišrias piešimo technikas, kurdami savitas kompozicijas. Mokėsi kurti kompozicijas maišant, sluoksniuojant ir suliejant pastelės spalvas, štrichavo ir išbandė įvairius štrichavimo būdus. Susipažino su dailės žanrais: natiurmortu, animalistiniu paveikslu, peizažu, marinistiniu peizažu. Tapė ant drobės kompozicijas maišydami ir sluoksniuodami akrilo dažus. Komponavo gamtinę medžiagą sukurdami žemės meno kompozicijas.
Mokiniai buvo skatinti puoselėti lietuvių liaudies švenčių tradicijas ir papročius, ta intencija vyko pokalbiai apie Advento tradicijas, Kalėdinių švenčių laukimą. Mokiniai rinkosi gamtinę medžiagą, darėsi vainikų karkasus ir komponavo Adventinius vainikus. Pokalbio apie karpinius metu buvo aptariama tema apie lietuvių liaudies karpinių tradicijas. Mokiniai bandė kurti savitus karpinius, kuriais papuošė savo namų interjerą.
Mokiniai NVŠ būrelio užsiėmimų metu praplėtė saviraiškos galimybes, bendravimo įgūdžius, savarankiškumą.
2019 metais Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras vykdė šias Neformaliojo vaikų švietimo programas: Vaikų užimtumo programa bibliotekoje „Knygų – bičiuliai“, dramos, dailės ir technologijų būrelius. Programose dalyvavo vasario – gruodžio mėnesiais 42 vaikai.
Vaikų užimtumo programos bibliotekoje „Knygų bičiuliai“ 2019 metai buvo labai aktyvūs, įdomūs ir kūrybingi. Užsiėmimų metu vaikai skaitė įvairias pasakas, jas bandė inscenizuoti, pristatinėjo savo draugams. Taip pat susipažino su 2018 m. Metų knygomis skirtomis vaikams, skaitė bei analizavo vaikų grupės knygą – nugalėtoją J. Vilės „Sibiro haiku“.
Be knygų skaitymo, turėjo vaikai ir kitų užsiėmimų. Veikla buvo labai įvairi. Tai ir iškyla į gamtą, kur vaikai žaidė, skaitė, kepė dešreles. Taip pat ruošėsi Helouvino šventei, pjaustė moliūgus. Iš modelino gamino magnetus, patys juos nuspalvino. Stebėjo rudenį ir bandė patys nupiešti rudenišką peizažą. Ruošėsi adventui ( pynė advento vainikus) bei puošė savo pačių pagamintais kalėdiniais papuošimais. Piešė ant akmenukų. Žaidė įvairius stalo žaidimus. Įsigytos priemonės, kurios padėjo įgyvendinti programą.
Dailės ir technologijų būrelio dalyviai susipažino su lipdymu iš polimerinio molio, vilnos vėlimo technikomis, tapymo ant šilko, stiklo, keramikos ir drobės. Mokėsi keramikos kaitinimo ir kepimo procesą orkaitėje. Dalyvavo projekto „Kražių kolegijos rezidencija“ kūrybinėse dirbtuvėse, kartu su dailininkais tapė paveikslus susipažino su tapymo technika. Gamino atvirukus naudojant skrebinimo priemonę. Gamino kalėdinius dirbinius iš šiaudų. Įsigytos priemonės ir kitos medžiagos padėjusios įgyvendinti programą.
Dramos būrelio metu vaikai mokami atsipalaiduoti, lavinama jų vaizduotė, tobulinamas judesys, sceninės kalbos metu mokomasi aiškiai kalbėti, daromi įvairūs judesio ir sceninės kalbos trenažai. Vaizduotei lavinti kuriamos pasakos, pasakojami įvairūs įvykiai, o po to visa tai bandoma suvaidinti. Kuriami etiudai, pasakaitės, įvairios programėlės. Ruošiamasi kalėdiniai eglutei. Kuriami spektakliukai „Griūvančios Kalėdos“ ir „Kur gyvena Kalėdų Seneliai“, taip pat ruošiamos Kalėdinės programėlės, kurios bus pristatytos visuomenei, per baigiamąjį renginį.
Gruodžio 20 dieną visi Neformaliojo vaikų švietimo programų dalyviai, dalyvavo baigiamajame renginyje. Kurio metu vaikučiai šoko, dainavo, vaidino. Kalėdų Seneliui deklamavo išmoktus eilėraščius.
Taip pat Neformaliojo vaikų švietimo programų vaikai dalyvavo Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro įgyvendinamame „Kražių kolegijos rezidencija“ projekte ir jo veiklose.
2018 metais Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras vykdė šias Neformaliojo vaikų švietimo programas: Vaikų užimtumo programa bibliotekoje „Knygų – bičiuliai“, dramos, dailės ir technologijų būrelius. Programose dalyvavo vasario – gruodžio mėnesiais 45 vaikai.
Vaikų užimtumo „Knygų bičiuliai“ programos bibliotekoje metu vaikai virė naminį modeliną ir darė darbelius iš jo, Lietuvos 100-ečiui pynė tautines apyrankes, kalbėjo apie Lietuvos 100-etį, skaitė eilėraščius, ruošėsi Šv. Valentino dienai, darė gėlytes, ruošėsi Šv. Velykoms, darė zuikučius iš siūlų, avytes iš kiaušinio lukšto, dekoracijas Velykų medžiui. Kalbėjo apie Šv. Velykas, jų reikšmę, skaitė eilėraščius. Gamino dovanėles mamytėms, skaitė eilėraščius. Klausėsi įvairių įgarsintų pasakų („Skuzdėliukas Nežiniukas“, „Bebenčiukas ir kvailutė“, „Zuikis Puikis“ ir kt. ) bei iliustravo jas ir inscenizavo. Buvo organizuota iškyla į gamtą, tyrinėta aplinką, patirtus potyrius nupiešė. Rinko įvairius žolynus, juos džiovino, ieškojo pavadinimų bei darė paveikslėlius ir atvirutes. Susipažino su 2018 m. knygų vaikams penketuku. Knygas skaitė, siūlė savo geriausią knygą. Žaidė įvairius stalo žaidimus, mokėsi bendrauti ir bendradarbiauti.
Dailės ir technologijų būrelio dalyviai išbandė tapybos ant šilko techniką, susipažino su Šibori technika, mokėsi kurti kompozicijas šešių atspalvių akriliniais dažais tapydami ant drobės, mokėsi vėrimo iš karoliukų technikos, gamino pakabučius, mozaikas ir kt. Neformaliojo vaikų užimtumo dalyviai dalyvavo respublikiniame projekte „Kūrybinės dirbtuvės: Mozaikos tiltas“. Buvo surengtos parodos su mokinių darbais.
Dramos būrelio metu pastatyti ir visuomenei pristatyti spektakliai: „Pavogta šventė“, „Iš kur atkeliauja šventė“, „Į pasaulio kraštą“, žaisti žaidimai, darbas grupėse ir individualioje aplinkoje. Mokėsi nugalėti scenos baimę, įveikti kompleksus, mokėsi aiškiai mąstyti ir išreikšti savo mintis.
2017 metais Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras vykdė šias Neformaliojo vaikų švietimo programas: Vaikų užimtumo programa bibliotekoje „Knygų – bičiuliai“, dramos, dailės ir technologijų būrelius. Programose dalyvavo vasario – rugsėjo mėnesiais 43 vaikai, spalio – gruodžio mėnesiais 47 vaikai. Programų vadovai: Renata Norvaišienė, Jūratė Sankauskienė, Lina Kasparaitė.
Vaikų užimtumo programos bibliotekoje metu vaikai analizavo lietuvių bei užsienio šalių rašytojų kūrybą, gamino atvirukus, Užgavėnių kaukes, augino Velykų žolę, gamino velykinius viščiukus iš siūlų, mamyčių dienai gamino gėlytes iš popieriaus, kepė sausainius, lipdė iš modelino pakabučius, puošė šaukštelius, dalyvavo žygyje į Papilių piliakalnį, statė Kražių pilies maketą, pjaustė moliūgus, gamino kalėdinius papuošimus, žaisliukus eglutei. Kiekviena vykdyta veikla buvo siejama su lietuvių ir pasaulio autorių kūriniais, pasakomis, apsakymais ir t.t.
Dailės ir technologijų būrelio dalyviai susipažino su lipdymu iš polimerinio molio, vilnos vėlimo technikomis, tapė ant drobės. Surengta Velykinių margučių iš polimerinio molio parodėlė. Neformaliojo vaikų užimtumo dalyviai dalyvavo respublikiniame projekte „Kūrybinės dirbtuvės: Mozaikos tiltas“, respublikiniuose konkursuose „Angelo žinia“, „Knyga – tai paslaptis“, „Velykė vež pilnus ratus margų margučių“. Gauti apdovanojimai už gražiausią knygos dizainą, laimėta III vieta už originaliausią margutį.
Dramos būrelio metu pastatyti ir visuomenei pristatyti spektakliai „Raidelių karalystėje“, „Bitutės Zim klajonės“; inscenizacijos „Kodėlčiukas“, „Atostogos“, „Tave labai myliu“.
Taip pat Neformaliojo vaikų švietimo programų vaikai dalyvavo Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro įgyvendinamame „Kražių kolegijos rezidencija“ projekte ir jo veiklose.
2016 metais Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras vykdė šias neformaliojo vaikų švietimo programas: Vaikų užimtumo programa bibliotekoje „Knygų – bičiuliai“, dramos, sporto bei dailės ir technologijų būrelius. Programose dalyvavo 43 vaikai. Programų vadovai: Renata Norvaišienė, Jūratė Sankauskienė, Vitalija Lukoševičienė ir Lina Kasparaitė.
Vaikų užimtumo programos bibliotekoje metu vaikai analizavo lietuvių bei užsienio šalių rašytojų kūrybą, pjaustė moliūgus, gamino paslapčių dėžutes, sniego senį, kalėdinius papuošimus, žaisliukus eglutei. Kiekviena vykdyta veikla buvo siejama su lietuvių ir pasaulio autorių kūriniais, pasakomis, apsakymais ir t.t.
Dailės ir technologijų būrelio dalyviai susipažino su kvilingo, dekupažo, karoliukų vėrimo technikomis, tapyba ant stiklo, drobės, keramikos.
Dramos būrelio metu pastatyti ir gruodžio mėnesį pristatyti visuomenei 3 spektakliai „Boružė Liputė“, „Senis besmegenis“ ir „Du gaideliai“.
Sporto būrelio lankytojai žaidė krepšinį, futbolą, tinklinį, salėje sportavo su treniruokliais, rengė šiaurietiško ėjimo užsiėmimus.