Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras vykdo Lietuvos kultūros tarybos finansuojamą etnokultūros projektą. Vienas projekto renginių – „Sugrįžta upės atgalios“. Pasirinkta kryptis – kartu su Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazija ištirti seniūnijos vienkiemių istoriją, ją užfiksuoti, susisteminti ir ištirti jos etnokultūrinius aspektus.
Surinkta medžiaga leidžia daryti prielaidą, kad seniūnijoje yra 40 kaimų be gyventojų. Nors juose stovi ne vienas pastatas, tačiau jie yra negyvenami, neretai apleisti, o apie sodybas, kur šimtmečiais gyveno gausios žemaičių šeimos, užtvertose pievose ganosi ūkininkų bandos. Kita pasirinkta projekto kryptis – išgirsti, užfiksuoti istorijas tų vienkiemių, kuriuose gyvena senosios kartos atstovai, gimę ir užaugę kaimuose, o šiandien likę vieninteliai jų gyventojai. Tokiu tikslu aplankyti Urbučiai Raudgiryje, J. Žibutienė Papleksniuose, M. Čekavičius Skruzdėlynėje. Ir trečias projekto dalyvių sumanymas – užfiksuoti vienkiemių, į kuriuos sugrįžta čia gyvenusių vaikai, vaikaičiai, šiandieną. Kavaliauskų, Andrijauskų ir kituose vienkiemiuose puoselėjama aplinka, kuriami bičių ūkiai, auginamos daržo gėrybės. Kavaliauskų viensėdyje Kirkučiuose auga vaikaičio V. Arvasaičio atžalos. Projektas leido susiformuoti nuostatai, kad gimtieji sodžiai nėra pasmerkti žlugti, sunykti, į juos sugrįžta upės atgalios…
Informaciją parengė Kražių Ž. Liauksmino gimnazijos lietuvių k. ir literatūros mokytoja metodininkė Emilija Kvietkuvienė, nuotraukos – Emilijos Gedvilaitės.