2020 m. Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro darbuotojai Kražių seniūnijoje rinko kraštotyros medžiagą, taip prisidėdami prie Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos vykdyto projekto–kraštotyros ekspedicijos „Kur liūdi kryžiai pakelėm“ IV.
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka nuo 2017 m. vykdo projektą Kraštotyros ekspedicija „Kur liūdi kryžiai pakelėm“ (pavadinimas iš Vinco Mykolaičio-Putino eilėraščio „Priešaušrio regėjimai“). Projektas, tapęs tęstiniu, jau buvo vykdomas kartu su Šiaulių, Akmenės, Plungės rajonų savivaldybių viešosiomis bibliotekomis, Pakruojo r. sav. Juozo Paukštelio viešąja biblioteka.
2019-2020 m. medžiagą kraštotyros darbui Kelmės rajone kartu su vietos bendruomenių nariais rinko Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešosios bibliotekos, Kelmės „Kražantės“ progimnazijos mokiniai ir Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro darbuotojai.
Projekto objektas – kryžiai, koplytėlės, koplytstulpiai ir stogastulpiai, kiti sakraliniai paminklai.
Kryždirbystė ir kryžių simbolika Lietuvoje 2001 m. UNESCO buvo paskelbta vienu iš pirmųjų 19-os Žmonijos žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevrų, o 2008 m. įtraukta į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
Bibliotekos ir kitos kultūros, švietimo bei atminties institucijos renka, tiria ir aktualizuoja šią kraštotyrinę medžiagą, taip prisidėdamos prie tradicijų puoselėjimo, kultūros tęstinumo, UNESCO ir Lietuvos nematerialiojo kultūros paveldo išsaugojimo bei tyrimų.
Šioje virtualioje parodoje norime Jums pristatyti Kražių seniūnijos kraštotyros medžiagą. Tai tik dalis kryžių ir koplytstulpių, kuriuos užfiksavome, – kraštotyros ekspedicija bus tęsiama ir ateityje.