2024 Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras įgyvendina 4 Lietuvos kultūros tarybos finansuojamus projektus: „Paslaptys ir mitai – Medžiokalnis“, „Meno fuzija“, Religinės konfesijos Kražiuose ir Kražių kolegijos rezidencija.
Liepos mėnesį, įgyvendinant projektą „Meno fuzija“, Kražiuose jau surengtas kino vakaras po atviru dangumi, surengti du sakralinės muzikos koncertai, pristatyta klasikinės muzikos programa su nuostabiais operos solistais E. Chrebtovu, J. Sakalausku ir T. Pavilioniu, taip pat vietos gyventojai ir svečiai galėjo išvysti ir įsitraukti į nepakartojamo grožio ekskursiją – spektaklį „Užpustyti“ su Šeiko šokio teatro artistais. Projektas „Paslaptys ir mitai – Medžiokalnis“ miestelio gyventojus pakvietė į kūrybines dirbtuves su medžio drožėjais Gintaru Slipkumi, Kaziu Bimba ir Rimantu Bagdonu. Kūrybinių dirbtuvių metu pagaminti suoleliai ir atstatyti 3 kryžiai Medžiokalnyje. Taip pat pristatyta grupės „Thundertale“ koncertinė programa. Parengta edukacinė programa „Medžiokalnio paslaptys“ visuomenei bus pristatyta š. m. rugsėjo 14 d. Medžiokalnyje.
Projektų partneriai – Kelmės rajono savivaldybė, Kražių seniūnija, Kražių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčia ir kt.
Rugsėjo – lapkričio mėnesiais į veiklas ir susitikimus kvies projektas „Kražių kolegijos rezidencija“. Rugsėjo 13 dieną rajono gyventojai bus supažindinami su reginių bendruomenių įvairove Kražiuose surengiant trijų religinių bendruomenių pristatymus.
„Atsakingai vartok, mylėk ir tausok”
Birželio mėn. Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras surengė stovyklą Kražių seniūnijos pradinių klasių mokiniams. Stovykloje dalyvavo 20 vaikų.
Pirmąją stovyklos dieną stovyklautojai veiklas vykdė kultūros centre. Diena prasidėjo dalyvaujant viktorinoje „Kas yra klimato kaita“, susipažįstant su tvarumo sąvokomis, dirbant komandose, išspręstos paskirtos užduotys ir naudojant internetinę programėlę, paskaičiuota, kiek pasaulių prireiktų vienam žmogui. Antroje dienos pusėje iš antrinių žaliavų pastatytas Vigvamas, sukurta stovyklos vėliava, žaistas „spalvų mūšis“ ir edukatorė iš „Raudona varna“ pravedė smagią edukacinę programą.
Antrą dieną viešuoju transportu keliauta į Kelmę, kur aplankyta AJJU studija, UAB „Vietinis ūkis“ kur vyko edukacinė programa „Kur keliauja šiukšlės“, susipažinta su naudojama technika, darbo specifika, taip pat aplankytas medelynas „Prie Vilbėno“(pažintinė edukacinė programa „Pažintis su augalais“)bei Kelmės gyvūnų mylėtojų įsteigti gyvūnų globos namai, kur glaudžiasi šeimininkų išmesti ar niekam nereikalingi gyvūnėliai.
Trečią dieną stovykla prasidėjo ryto mankšta, vyko edukacinė programa „Tvarus perdirbimas“, kurią vedė „Dirbinyčia“ edukatorės. Edukatorius iš Molėtų astronomijos observatorijos supažindino vaikus su dangaus kūnais, teleskopais ir kaip neturint laikrodžio suprasti koks laikas 15 min. tikslumu.
Ketvirtą dieną stovyklautojai vyko į Klaipėdą, kur aplankė Klaipėdos rajono atliekų tvarkymo centrą ir galėjo palyginti dviejų skirtingų rajonų darbo specifiką, bei naudojamą įrangą. Lankant senamiestį, skaičiuotos padėvėtų prekių parduotuvės. Vyko patyriminė veikla „Ką galiu nusipirkti už 20 Eur.?“. Išvykos metu stovyklautojai ne tik džiaugėsi jūra, bet ir rinko pajūryje išmėtytas šiukšles.
Penktą dieną stovyklautojai dalyvavo žygyje po Kražius. Žygio metu taip pat surinktos šiukšlės, vaikams paaiškinta, kaip svarbu tausoti gamtą. Suskaičiuotos Kražių miestelyje stovinčios viešo naudojimo šiukšlinės ir pateikti pasiūlymai, kur dar būtų galima jų pastatyti naujų. Visi vaikų pasiūlymai perduoti į Kražių seniūniją. Edukatorė Ilona Bakšė pravedė smagią edukacinę programą, o diena ir stovykla baigta žiūrint animacinius – edukacinius filmukus apie klimatą, klimato kaitą, rūšiavimo svarbą.
„Paslaptys ir mitai – Medžiokalnis“
Projekto įgyvendinimo metu surengtos 7 dienų kūrybinės dirbtuvės, kuriose dalyvavo: kražiškis Gintaras Slipkus, šiauliečiai Rimantas Bagdonas ir Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacijos narys Kazys Bimba. Kūrybinės dirbtuvės vyko prie Kražių bendruomenės namų. Čia skulptoriai kvietė miestelio gyventojus susipažinti su tautodailės tradicijomis, medžio drožyba, gamybos procesu, įrankiais, stebėti menininkų darbą buvo galima bet kada. Ąžuoliniai suoleliai ir atstatyti kryžiai pastatyti Medžiokalnio pažintiniame take. Pagrindinis projekto rezultatas – sukurta nauja edukacinė programa „Medžiokalnio paslaptys“. Jos metu žynių ir vaidilučių pagalba, teatralizuotai, pristatyta baltiškoji kultūra, deivė Medžioima, Medžiokalnio kalno istorija, botaninio draustinio išskirtinumas, legendos, padavimai. Edukacinės programos pristatymo metu dalyviai ragavo iš surinktų žolynų išvirtą arbatą, dainavo, šoko, gamino amuletus su baltiškais simboliais ir t.t. Rugsėjo 14 dieną vyko susitikimas su Valmieros lietuvių kultūros draugijos „Gintaras“ pirmininke, istorike, muziejininke Regina Valtenberga. Viešnia skaitė paskaitą „Piliakalniai, kaip mūsų prieglobstis“, dalinosi mintimis apie baltiškąsias Lietuvių ir Latvių sąsajas istorijoje ir mitologijoje, pristatė koncertinę programą. Projekto įgyvendinimo metu didžiulio susidomėjimo ir gausaus būrio žiūrovų sulaukė grupės „Thundertale“ roko stiliumi atliktų liaudies dainų koncertinė programa. Dar vienas renginys – „Sugrįžta upės atgalios“, kuris buvo surengtas bendradarbiaujant su Kražių Ž. Liauksmino gimnazija. Pagrindinis renginio tikslas -ištirti seniūnijos vienkiemių etnokultūrinius aspektus, istoriją, išgirsti ir užfiksuoti istorijas tų sodybų, kuriuose gyvena senosios kartos atstovai bei susistemintą informaciją pristatyti visuomenei. Rugsėjo 27 d. kultūros centro galerijoje atidaryta kraštietės Vandos Gedvilienės tautodailės kūrybos darbų paroda. Paskutinis projekto renginys – susitikimas su sertifikuota žolininke Kristina Šilinskiene ir edukacinė programa vyko – spalio 29 d. Edukacinės programos dalyviai susipažino su lietuviškais vaistiniais-valgomais augalais, jų ekstraktais, gamino aliejines kraujažolių, beržo lapų, liepų žiedų ištraukas bei sužinojo kaip jas panaudoti natūralaus muilo gamyboje. Kiekvienas dalyvis galėjo pasigaminti žolelių plaušines bei natūralų muilą su norimais augalų ekstraktais.
Projekto įgyvendinimo metu glaudžiai bendradarbiauta su Kražių bendruomene, miestelio gyventojais, Kražių seniūnija, Kelmės rajono savivaldybe bei partneriais iš Latvijos. Prie projekto įgyvendinimo ženkliai prisidėjo ir vietos ūkininkai, kurie dovanojo ąžuolus kūrybinių dirbtuvių veikloms. Galime drąsiai teigti, kad šis tarptautinis projektas ženkliai prisidėjo prie etnokultūros puoselėjimo, vietos gamtos paminklo įveiklinimo, senųjų amatų populiarinimo, o sukurta nauja edukacinė programa pritrauks naujus turistų srautus.